اخذ ویزای والدین

بسیاری از خانواده‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند فرزندان خود را برای تحصیل در مقاطع راهنمایی و دبیرستان به کشورهایی همانند سوئیس، کانادا، انگلستان و استرالیا اعزام کنند، این تصمیم را با اطمینان خاطر و با علم به کیفیت و استانداردهای آموزشی بالا، و همچنین وجود محیطهای آموزشی امن در این کشورها اتخاذ می‌نمایند. آنها بخوبی می‌دانند که با تحصیل فرزندانشان در این مدارس، مراقبت‌های ویژه و اختصاصی از آنها بعمل خواهد آمد و با مشارکت دانش‌آموزان در فعالیت‌های فوق برنامه (فعالیت‌های متنوع ورزشی، علمی و گردشی)، استعدادها و توانایی‌های نهفته فرزندانشان بهتر شکوفا شده و مهارت‌های جدیدی در آنها فرصت بروز می‌یابند. اما با این وجود، یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های همیشگی والدین، امکان اخذ ویزا از کشور مقصد و ملاقات با فرزندان خود در زمان تحصیل آنها است.

بدیهی است که هر کشور قوانین و مقررات خاص خود را جهت صدور ویزاهای توریستی و ملاقات اقوام دارا است (و عموما این قوانین در طی زمان در حال تغییر است) و مدارک و مستندات بخصوصی را از متقاضیان این نوع ویزاها خواستار می شود. داشتن اطلاعات صحیح و بروز در مورد این مدارک و همچنین تغییراتی که در خصوص صدور ویزاهای توریستی و دیدار اقوام اتفاق می افتد، کلید اصلی موفقیت والدین جهت اخذ این نوع ویزاها می باشد.

کانادا

در این کشور، والدین تا سن 18 سالگی فرزند(ان) خود می‌توانند با گرفتن ویزای گاردین به همراه آنها در کانادا زندگی نمایند. البته این نوع ویزا به والدینی تعلق می‌گیرد که فرزندانشان را در مدارس روزانه کانادا ثبت نام نموده و قصد دارند که خود سرپرستی و همراهی فرزندانشان را در این کشور به عهده بگیرند.

در صورتیکه والدینی، فرزندان خود را در مدارس شبانه‌روزی کانادا ثبت نام کنند، می‌توانند از ویزاهای توریستی کانادا برای دیدار استفاده نمایند. این نوع ویزا برای مدت پنج سال (البته تا زمانی که پاسپورت آنها اعتبار دارد)، صادر شده و به والدین اجازه می‌دهد که در این مدت، به دفعات برای دیدار فرزند(ان) خود به کشور کانادا سفر کنند و با هر بار ورود تا مدت شش ماه در این کشور اقامت داشته باشند.

جهت کسب اطلاعات جامع در خصوص اخذ ویزای دانش آموزی و دانشجویی کانادا می توانید به صفحه ویزای تحصیلی کانادا مراجعه نمایید.

انگلستان

در این کشور، امکان اخذ ویزای گاردین (همراه) برای والدینی که فرزندان زیر 12 سال خود را در مدارس روزانه ثبت نام کنند، وجود دارد. با این نوع ویزا، یکی از والدین می‌تواند به عنوان گاردین دانش‌آموز، اقدام به اخذ ویزا نموده و تا رسیدن فرزندش به سن 12 سالگی، به همراه وی در انگلستان زندگی نماید. بدیهی است که با این نوع ویزا، فرد همراه اجازه کار و یا تحصیل نداشته و تنها دلیل حضور وی در انگلستان، مراقبت و سرپرستی فرزندش است.

در صورتیکه والدین فرزندان بالای 12 سال خود را برای تحصیل به انگلستان اعزان نمایند، امکان گرفتن ویزای گاردین از آنها صلب شده و باید برای ویزای توریستی اقدام نمایند. برای بار نخست، یک ویزای چندبار ورود (Multiple Entry) شش ماهه، برای بار دوم، ویزای چندبار ورود یک ساله و برای دفعات بعد، ویزاهای دو ساله دریافت خواهند نمود. البته، این ویزاها درصورتی صادر می‌شوند که مدت زمان باقیمانده از تحصیل دانش‌آموز از مدت زمان درخواستی برای صدور ویزا، بیشتر باشد.

 
 

سوئیس

در این کشور، والدین برای دیدار فرزندان خود در زمان تحصیل، می‌توانند ویزای توریستی درخواست نمایند. بسته به سابقه سفرهای قبلی اروپایی والدین (به محدوده شینگن و یا به کشور سوئیس)، امکان اخذ ویزای چندبار ورود (Multiple Entry) بلند مدت (به عنوان مثال ویزای شش و نه ماهه و یا حتی ویزای سالیانه) برای والدین وجود دارد.